Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz siê w ogólnopolskim wydaniu.

Golf: szansa dla m³odych

2011-07-15

Wed³ug statystyk w golfa gra 150 mln ludzi na ca³ym ¶wiecie, w samej tylko Europie jest ich 4,2 mln. Czy Polska z 20 tys. graczy ma szanse na wielki sukces na arenie miêdzynarodowej?

Ju¿ w 2016 roku, w Rio de Janeiro, po 112 latach przerwy, na igrzyska olimpijskie powróci golf. Mimo dynamicznego rozwoju tej dyscypliny w Polsce, liczba graczy jest wci±¿ stosunkowo niewielka. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii – ojczy¼nie tego sportu – gra a¿ 3,6 mln osób. W Polsce obecnie mamy 15 o¶rodków golfowych. W zdecydowanej wiêkszo¶ci s± to obiekty prywatne, dopiero w zesz³ym roku rozpoczêto budowê pierwszego pola miejskiego. Powodem niskiego zainteresowania golfem mo¿e byæ przekonanie o jego elitarno¶ci i niedostêpno¶ci. - Mit sugeruj±cy, ¿e golf jest sportem dla arystokratów i zarezerwowanym tylko dla najbogatszych, skutecznie utrwali³ siê w ¶wiadomo¶ci Polaków. Tymczasem koszt gry i sprzêtu jest porównywalny z tym, jaki ponosi statystyczny narciarz w ci±gu sezonu. Nauka równie¿ nie zrujnuje domowego bud¿etu – przekonuje Filip Naglak, dyrektor sportowy w Toya Golf & Country Club.

Zawodnik na medal

Obecnie w Polsce jest coraz wiêcej graczy, sprzyja temu rosn±ca liczba turniejów krajowych. Do najbardziej znanych nale¿±: Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Amatorów, Polish Open, PZG Masters oraz Pro-Am Tour. Dziêki temu, na zawodach krajowych mo¿na spotkaæ wiêcej obcokrajowców ni¿ w latach ubieg³ych. Wzrost zainteresowania golfem spowodowa³, ¿e coraz wiêcej dzieci i m³odzie¿y zaczyna przygodê z tym sportem. M³odzi zawodnicy s± coraz lepiej wyszkoleni i zdobywaj± pierwsze miêdzynarodowe tytu³y. Przyk³adem z ostatnich dni jest Mateusz Gradecki, który w ostatniej edycji World Junior Golf Series zaj±³ pierwsze miejsce, pokonuj±c a¿ 60 zawodników z ca³ego ¶wiata. Jego klubowy kolega, Adrian Meronk, w tym samym turnieju zdoby³ drugie miejsce, a w marcu by³ trzeci w KenaKo South African World Juniors. Takie osi±gniêcia pozwalaj± mieæ nadziejê na to, ¿e byæ mo¿e, za kilka lat doczekamy siê zawodników dobijaj±cych do ¶wiatowej czo³ówki.

Posi³ki z zagranicy

Na lepsze zmienia siê te¿ sytuacja w¶ród szkoleniowców. Program szkolenia instruktorów golfa spe³nia wszystkie ¶wiatowe standardy. PGA Polska, która przygotowuje instruktorów, zdoby³a w tym roku tytu³ „Fully recognized”, czyli najwy¿szy stopieñ uznania. – Rozwój baz szkoleniowych w Polsce nabra³ rozpêdu. Mimo, ¿e golf wróci³ do Polski po d³ugim czasie nieobecno¶ci, bo dopiero na pocz±tku lat 90-tych, to bardzo szybko powsta³o du¿o nowych obiektów. Stopniowo ro¶nie te¿ liczba zawodników my¶l±cych o profesjonalnej karierze. Oczywi¶cie najwiêksze szanse maj± ci zaczynaj±cy w bardzo m³odym wieku – mówi Matthew Tipper, Walijczyk, który jest dyrektorem David Leadbetter Golf Academy, dzia³aj±cej przy podwroc³awskim klubie Toya Golf & CC. Równie¿ Polscy szkoleniowcy maj± siê czym pochwaliæ. Ci±g³e podnoszenie kwalifikacji, a tak¿e udzia³ w turniejach dla zawodowców, skutkuje coraz lepszym poziomem nauczania.

Bêdzie taniej

W Polsce zdecydowan± wiêkszo¶æ stanowi± pola prywatne. Dopiero na ten rok planowane jest otwarcie pierwszego obiektu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Dla porównania - w Anglii na 1800 obiektów golfowych a¿ 60% stanowi± pola miejskie. Coraz wiêksza liczba pól, a co za tym idzie - konkurencja, wymusza na w³a¶cicielach klubów golfowych obni¿kê cen. Ju¿ teraz mo¿na spotkaæ atrakcyjne rabaty na wynajem pola, sprzêtu oraz lekcje z wykwalifikowanym trenerem. Aby wej¶æ na pole i rozegraæ rundê nie trzeba byæ cz³onkiem klubu, to przydaje siê dopiero podczas zawodów.

Sprzyjaj±ce warunki, a tak¿e malej±ce ceny powoduj±, ¿e przygodê z golfem rozpoczyna coraz wiêcej osób. Staje siê on sportem rodzinnym, a wizyta na polu dobrym sposobem na weekendowy relaks. Kto wie, mo¿e w¶ród tak wielu nowych graczy jest przysz³y medalista olimpijski?

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania b±d¼ usuwania komentarzy zawieraj±cych tre¶ci zabronione przez prawo, uznawane za obra¼liwie lub naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama