Liga Mistrzów: Liverpool jedną nogą w półfinale

2007-04-04

Liverpool jedną nogą w półfinale Ligi Mistrzów! "The Reds" pokonali na wyjeździe PSV Eindhoven 3:0 i rewanżu będą w komfortowej sytuacji. Sporo emocji zapowiada się za to w starciu Milanu z Bayernem Monachium. Wczoraj na San Siro skończyło się remisem 2:2 i obie ekipy zachowały szanse na awans.

Los chciał, że w 1/4 finału LM zmierzyli się autorzy największych niespodzianek poprzedniej rundy. PSV wyeliminowało zeszłorocznego finalistę, Arsenal Londyn, a Liverpool odprawił z kwitkiem broniącą trofeum Barcelonę. Teraz zanosi się, że PSV będzie musiało się zadowolić zwycięstwem nad "Kanonierami". Wczoraj Liverpool był zdecydowanie lepszy i zwyciężył 3:0. Bramki dla "The Reds" strzelili Gerrard (27.), Riise (49.) i Crouch (63.). Trzy bramki zdobyte w meczu wyjazdowym to dla Liverpoolu bezcenny kapitał. Nawet jeśli PSV zagra w rewanżu zagra ze swoimi liderami, Alexem i Kone - we wtorkowym meczu pauzującymi przez urazy - to i tak podopiecznym Ronalda Koemana będzie bardzo ciężko odrobić straty.

Żle mecz z PSV będzie wspominał obrońca Liverpoolu, Fabio Aurelio. Hiszpan zerwał ścięgno Achillesa i prawdopodobnie resztę sezonu ma z głowy.

Jerzy Dudek (Liverpool) spędził cały mecz na ławce rezerwowych.

W drugim wtorkowym meczu zmierzyli się giganci europejskiego futbolu. Na San Siro AC Milan zremisował z Bayernem Monachium 2:2. Ten wynik oznacza, że sprawa awansu do półfinału pozostaje otwarta.

Wczorajszy mecz przyniósł spore emocje. Wynik spotkania rozstrzygnął się w ostatnich 10 minutach. Ale po kolei. Do przerwy Milan prowadził 1:0. W 40. minucie na listę strzelców wpisał się Andrea Pirlo. Prowadzenie rosso-nerich mogło być wyższe o co najmniej dwie bramki. W bramce Bayernu świetnie spisywał się jednak Michael Rensing. Młody golkiper, dotychczas etatowy zastępca Olivera Kahna, wybronił w pięknym stylu strzały Massimo Ambrosiniego i Alberto Gilardino.

W drugiej połowie kibice długo musieli czekać na bramki. I oczekiwanie zostało im wymagrodzone z nawiązką. W 78. minucie Bayern wyrównał po strzale Daniela van Buytena. Bawarczykom nie było jednak dane długo cieszyć się golem. W 84. minucie Kaka starł się w polu karnym z kolegą z reprezentacji Brazylii, Lucio. Młody pomocnik Milanu padł na murawę, a sędzia Jurij Baskakow wskazał na "wapno". Kaka sam wymierzył sprawiedliwość i wyprowadził Milan na prowadzenie.
Wydawało się, że w ten wieczór na San Siro nic się już nie wydarzy. A jednak! W doliczonym czasie gry Bayern zdołał strzelić gola na remis. Katem Milanu ponownie był van Buyten - belgijski stoper stojąc tuż przy linii końcowej boiska, a zasłonięty bramkarz Milanu Dida wpuścił piłkę do siatki.

W starciu faworytów padł zatem remis 2:2. W rewanżu na Allianz Arena w Monachium rozstrzygnie się więc, kto zagra w półfinale. Dwie bramki w meczu wyjazdowym to dla Bayernu niezły kapitał. Stawka meczu jest jednak tak duża, że na pewno żaden z zespołów nie skupi się tylko na defensywie.

W rewanżu zarówno Milan, jak i Bayern będa osłabione. W rosso-nerich nie zagra napastnik Alberto Gilardino. Będzie musiał pauzować z powodu nadmiaru żółtych kartek. Piłkarz Milanu może jednak mocno narzekać na sędziego Baskakowa. Rosyjski arbiter w meczu z Bayernem ukarał Gilardino "żółtkiem" za protesty wobec nieuznania strzelonej przez niego bramki. W 53. minucie napastnik Milanu wpisał się na listę strzelców, Baskakow uznał jednak, że gol padł ze spalonego. Telewizyjne powtórki wykazały, że rosyjski arbiter się pomylił.
Natomiast Bayern będzie musiał poradzić sobie bez obrońcy Willy'ego Sagnola. Belgijski defensor w potyczce z Milanem doznał poważnej kontuzji kolana i prawdopodobnie nie zagra do końca sezonu.

1/4 finału Ligi Mistrzów - wtorek

PSV Eindhoven - FC Liverpool 0:3 (0:1)
Bramki:
Gerrard (27.), Riise (49.), Crouch (63.).
Żółte kartki: Kluivert, Feher (PSV) - Mascherano, Kuyt (Liverpool).
Sędziował: Bertrand Layec (Francja).
Widzów: 35 tys.

AC Milan - Bayern Monachium 2:2 (1:0)
Bramki:
Pirlo (40.), Kaka (81. - karny po faulu Lucio) - van Buyten (78., 90.).
Żółte kartki: Gilardino (Milan) - Salihamidzić, Lucio (Bayern).

W środę odbędą się kolejne mecze ćwierćfinałowe. Chelsea Londyn podejmie Valencię. Hiszpanie zagrają osłabieni brakiem Davida Navarro i Carlosa Marcheny. Obaj zostali zawieszeni przez UEFA za udział w awanturze po meczu 1/8 finału z Interem Mediolan. W Chelsea zabraknie zaś pomocnika Arjena Robbena.
W drugim środowym meczu, AS Roma zmierzy się z Manchesterem United. Przed tym meczem spory ból głowy ma trener MU, Alex Ferguson. Ze składu wypadli mu kontuzjowani obrońcy - Nemanja Vidić, Gary Neville i Mikael Silvestre, uraz wykluczył też Park Ji-Sunga. Do Rzymu pojechali za to - do niedawna leczący urazy - Louis Saha i Darren Fletcher.