M¦ U-20: klęska Polaków

2007-07-04

Reprezentacja Polski U-20, która w sobotę sensacyjnie ograła Brazylię, dzi¶ doznała sromotnej klęski w spotkaniu z USA. Podopieczni Michała Globisza przegrali 1:6.

Ten wynik sprawia, iż nasi gracze będ± musieli wygrać ostatni mecz z Kore± Południow±, aby my¶leć o awansie do dalszej fazy turnieju. A przypomnijmy, że po sukcesie z Brazyli± wydawało się to takie bliskie...

Mecz na stadionie w Montrealu zacz±ł się dla nas fantastycznie. Już w 5. minucie meczu prostopadłe podanie Patryka Małeckiego z głębi pola na bramkę zamienił napastnik warszawskiej Legii, Dawid Janczyk. Niestety, to były miłe złego pocz±tki.

Już w 9. minucie Amerykanie doprowadzili do wyrównia. Dobre do¶rodkowanie z prawej strony na gola zamienił pochodz±cy... z Polski, Danny Szetela. Przy jego precyzyjnym strzalem głow±, Bartosz Białkowski nie miał szans. Pozostaje pytanie, gdzie byli wtedy polscy obrońcy?

Od tego momentu nasi kompletnie się pogubli. Oddali inicjatwyę i wygl±dali na mocno zdziwionych takim obrotem sprawy. ¦wietnie dysponowani piłkarze USA skwapliwie z tego skorzystali. W 19. minucie ¶wietnym dryblngiem w polu karnym popisał się najlepszy gracz tego meczu, Freddy Adu. Zakręcił on Mariuszem Sach±, po czym oddał podkręcony strzał w kierunku bramki Białkowskiego. Golkiper Southampton bez szans. Przegrywamy 1:2.

Polacy w końcówce pierwszej połowy starali się odwrócić losy meczu. Bezskutecznie. Na domiar złego w doliczonym czasie gry, po ładnej akcji z prawej strony Sala Zizzo i nieporadno¶ci tak chwalonego po spotkaniu z Brazyli± Marciniaka, Adu potężnym strzałem zdobył swoj± drug± bramkę. 1:3.

W przerwie w szatni musiały pa¶ć mocne słowa, bo Polacy rozpoczęli z werw±. Na niewiele się to zdało. W 51. municie przegrywali¶my już 1:4. Podanie Wallace'a na gola zamienił Szetela. Pozostaje pytanie, kto jest odpowiedzialny, że nie gra on teraz w naszej kadrze?!

Podopiecznych Michała Globisza stać było w drugiej połowie jedynie na jedn± groĽn± akcję. W słupek uderzył napastnik Wisły Kraków, Patryk Małecki. Amerykanie grali za to spokojnie, w pełni kontroluj±c przebieg spotkania. W 70. minucie graj±cy bardzo dobre spotkanie Josmer Altidore skierował futbolówkę do pustej bramki. 1:5.

Polaków pogr±żył najlepszy gracz tego meczu, Freddy Adu. Znalazł się on w 85. minucie sam na sam z Białkowskim, w dziecinny sposób go ograł i strzelił do pustej siatki, kompletuj±c tym samym hat-tricka. Przed mecze polskie gazety pisały o braku formy i nieudanym sezonie w wykonaniu tego młodzieńca. Strach pomy¶leć jak wygl±dałbym dzisiejszy mecz, gdyby Adu miał sezon udany i był w formie.

Nasi gracze zawiedli na całej linii. Zagrali wolno, nieporadnie i nieodpowiedzialnie. Dokładnie przeciwnie do tego, co zaprezentowali w spotkaniu z Brazyli±. Czego można się zatem spodziewać z Kore±? Trudno wyczuć. Fakty s± takie, że je¶li chcemy zagrać w 1/8 finału, powinni¶my wygrać. O 1 miejscu nie ma już raczej co marzyć, przy tym bilansie bramkowym. A szkoda, bo teraz nawet je¶li jakim¶ cudem jednak z grupy wyjdziemy, trafimy prawdopodobnie na Argentynę. Je¶li dzi¶ Freddy Adu praktycznie w pojedynkę rozmontował nasz± defensywę, to co zrobiły Sergio Aguero?

Polska - USA 1:6 (1:3)
Bramki: Dawid Janczyk (5.) - Danny Szetela (9., 51.), Freddy Adu trzy (19., 45., 85.), Josmer Altidore (70.)

Żółta kartka: Grzegorz Krychowiak (Polska).

Sędzia: Martin Hansson (Szwecja).

Polska: Bartosz Białkowski - Ben Starosta, Jarosław Fojut, Krzysztof Strugarek, Mariusz Sacha (46 min. - Jakub Szałek)- Artur Marciniak (67 min. - Paweł Adamiec), Grzegorz Krychowiak (55 min. - Adrian Marek), Adam Danch, Tomasz Cywka - Patryk Małecki, Dawid Janczyk.

USA: Chris Seitz - Tony Beltran, Julian Valentin (36 min. - Ofori Sarkodie), Nathan Sturgis, Anthony Wallace (63 min. - Amaechi Igwe) - Sal Zizzo, Michael Bradley, Danny Szetela, Robbie Rogers - Freddy Adu, Josmer Altidore (79 min. - Dax McCarty).