Ostre strzelanie w 10. kolejce Orange Ekstraklasy

2006-10-16

Ostre strzelanie urządzili sobie piłkarze Orange Ekstraklasy w minionej kolejce ligowej. W ośmiu rozegranych w miniony weekend spotkaniach padło aż 29 bramek!

Zagłębie zdjęło Koronę

Okazale wypadł debiut Czesława Michniewicza w roli trenera Zagłębia Lubin. Piłkarze z Dolnego Śląska pokonali w Kielcach dotychczasowego lidera ekstraklasy, Kolportera Koronę Kielce 2:1. Wynik meczu otworzył już w 9. minucie spotkania obrońca Zagłębia, Arboleda, dobijając głową strzał Wojciecha Łobodzińskiego. Korona wyrównała dwie minuty później - Mariusz Zganiacz strzałem zza pola karnego pokonał Liberdę. W 41. minucie drugą bramkę dla Zagłębia Łobodziński, ustalając wynik spotkania.
Korona miała w tym meczu spore problemy z defensywą. Za żółte kartki pauzował Djoković, Hernani grał ze złamanym nosem (brazylijski stoper grał przez to wyjątkowo niepewnie i był współwinnym utraty obu bramek). Na dodatek w 20. minucie kontuzji doznał Paweł Golański, który nieatakowany przez nikogo padł na murawę. Po meczu okazało się, że reprezentacyjny obrońca naderwał mięsień. Zastąpił go Przemysław Cichoń, który rozgrywał pierwszy mecz od...roku. W meczu z Zagłębiem kontuzji doznał także Paweł Sasin i jego także zabraknie w następnej ligowej potyczce kielczan z Cracovią Kraków.
Mecz w Kielcach obfitował w ostre zagrania. Sędzia Jarosław Żyro aż 9 razy musiał wyciągać żółty kartonik, by temperować bojowych piłkarzy. Dwie karki ujrzał Mariusz Zganiacz i w 76. minucie wyleciał z boiska.

Górnik Zabrze zwycięsko w górniczym pojedynku

Sporą niespodziankę sprawili piłkarze Górnika Zabrze. Zabrzanie pokonali niedawnego lidera Orange Ekstraklasy, GKS Bełchatów 1:0. Jedyną bramkę meczu zdobył - z rzutu karnego po faulu Sapeli na Andraszaku -  w 40. min Prokop.
W drużynie Bełchatowa zagrał Mariusz Ujek. Napastnik GKS miał niedawno spore problemy z prawem, a to za sprawą wrocławskiej prokuratury, która zarzuca mu udział w toczącej polski futbol aferze korupcyjnej. Ujek trafił nawet do aresztu, wpłacił jednak kaucję, a na dodatek PZPN uchwalił abolicję dla każdego, kto przyzna się do udziału w korupcyjnych praktykach. Ujek w meczu z Górnikiem był wyróżniającym się piłkarzem, nie zdołał jednak przechylić szali korzyści na stronę swojego zespołu. Bełchatowianie zagrali słaby mecz, rozczarował szczególnie reprezentant Polski Radoław Matusiak, który zupełnie nie mógł poradzić sobie z kryjącym go Andrzejem Bednarzem.

Pogrom pod Wawelem

Piłkarze Odry Wodzisław wracali w sobotę z Krakowa w kiepskich nastrojach. Wisła Kraków zdeklasowała drużynę ze Śląska, pokonując ją aż 6:0. Dwie bramki dla Wisły zdobył powracający do zdrowia po kontuzji stopy Paweł Kryszałowicz. Po golu dołożyli Sobolewski, Radovanović, Błaszczykowski i Cleber (z rzutu karnego).
Spotkanie Wisły z Odrą Wodzisław zbojkotowali kibice "Białej Gwiazdy". Zabrakło chóralnych śpiewów, na trybunach nie było flag klubowych. Kibice prowokacyjnie odpalili za to race świetlne, bojkotując zakaz używania na stadionach materiałów pirotechnicznych nałożony przez UEFA i PZPN. Krakowscy fani mają wiele do zarzucenia działaczom klubu. Kością niezgody są m. in. zbyt wysokie ich zdaniem ceny biletów na najbliższy mecz Wisły z Blackburn Rovers w Pucharze UEFA, nieeleganckie pożegnanie się klubu z Radosławem Majdanem i Danem Petrescu czy odebranie ulg na bilety dla zorganizowanych grup fan clubu Wisły.
Jakby kłopotów było mało, w meczu z Odrą kontuzji nabawiło się dwóch piłkarzy Wisły. Nikola Mijajlović narzeka na ból w mięśniu przywodziciela, Mauro Cantoro zaś doznał kontuzji lewego kolana. Dziś obaj wiślacy mają przejść szczegółowe badania, po których lekarze zadecydują, czy Dragomir Okuka będzie mógł skorzystać z ich usług w czwartkowej potyczce. Na domiar złego dla Wisły, na piątkowym treningu kontuzję złapał Paweł Brożek i jego występ z Blackburn także jest niepewny.
W meczu z Odrą nie wystąpił nowy nabytek krakowskiego klubu, Stanko Svitilica. Niemiecka federacja nie zdążyła nadesłać uprawniającego go do gry certyfikatu i Serb obejrzał potyczkę z r trybun.

Z innych wydarzeń minonej kolejki Orange Ekstraklasy warto odnotować hat-trick napastnika Grocliniu Adriana Sikory oraz zwycięski debiut Stefana Majewskiego w roli szkoleniowca Cracovii - krakowianie pokonali w wyjazdowym meczu Wisłę Płock 2:0.

Wyniki 10. kolejki Orange Ekstraklasy:

Lech Poznań - ŁKS Łódź 4:0 (2:0)
Bramki
: Quinteros (23.). Zakrzewski (45., 61.), Zając (83.)
Żółte kartki: Wasilewski (Lech); Kowalski (ŁKS)
Czerwona kartka: Scherfen (Lech)

Wisła Kraków - Odra Wodzisław 6:0 (2:0)
Bramki:
Sobolewski (21.), Radovanović (22.). Błaszczykowski (53.), Cleber (64. - karny), Kryszałowicz (78., 89.)

Arka Gdynia - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:4 (1:3)
Bramki
: Arka - Dziedzic (8.), Pilch (75.); Groclin - Sikora (12., 30., 85.), Telichowski (26.)
Żółte kartki: Ława (Arka); Piechniak (Groclin)

Wisła Płock - Cracovia Kraków 0:2 (0:1)
Bramki:
Bojarski (20.), Moskała (90. + 3.)
Żółta kartka: Romuzga (Wisła P.)

Górnik Łęczna - Widzew Łódź 1:5 (0:2)
Bramki:
Górnik - Andruszczak (86.); Widzew - Grzelak (8.,56., 90.) Napoleoni (10.), Sokalski (78.)
Zółte kartki: Lisowski, Kubica (Górnik); Nowak (Widzew)

Kolporter Korona Kielce - Zagłębie Lubin 1:2 (1:2)
Bramki:
Korona - Zganiacz (11.); Zagłębie - Arboleda (9.), Łobodziński (43.)
Żółte kartki: Zganiacz, Kaczmarek, Cichoń (Korona); Stasiak, Chałbiński, Liberda, Visević (Zagłębie)
Czerwona: Zganiacz (za dwie żółte)

Górnik Zabrze - GKS BOT Bełchatów 1:0 (1:0)
Bramka
: Prokop (40. - karny)
Żółta kartka: Sapela (GKS)

Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
Bramka:
Szałachowski (53.)
Żółte kartki: Choto, Dick (Legia)

Potknięcie Korony Kielce wykorzystali piłkarze Wisły Kraków i objęli prowadzenie w Orange Ekstraklasie. Wisła ma 20 punktów, Korona 18, trzecie miejsce zajmuje - z 17 oczkami - GKS Bełchatów.
Natomiast w dolnej części tabeli, coraz gorzej wygląda sytuacja piłkarzy Górnika Łęczna. Łęcznianie w 10 meczach uzbierali zaledwie 6 punktów i zamykają ligową tabelę. Równie kiepsko wygląda sytuacja Wisły Płock i Odry Wodzisław, które mają po 7 punktów.