Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz siê w ogólnopolskim wydaniu.

Paraolimpiada, czyli prawdziwy smak medalu

2008-09-18

 Bez ca³odniowych transmisji w publicznej telewizji, zdjêæ zwyciêzców na pierwszych stronach gazet - nadal w cieniu sierpniowej olimpiady zmagania o medale toczyli niepe³nosprawni sportowcy. 13. Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie we wtorek przesz³y do historii.

Polacy zdobyli trzydzie¶ci medali (5 z³otych, 12 srebrnych i 13 br±zowych), zajmuj±c 18. miejsce w klasyfikacji generalnej. Nasza reprezentacja liczy³a 91 osób, a wiêc oko³o trzy razy mniej, ni¿ ekipa olimpijska. Kr±¿ków wywalczy³a za to trzy razy wiêcej.

Na wyj±tkowe s³owa uznania zas³u¿yli oczywi¶cie nasi mistrzowie - p³ywaczki: Katarzyna Pawlik (powtarzaj±c sukces z Aten na 400 m stylem dowolnym, do tego srebra na dystansach 50 i 100 m oraz br±z stylem zmiennym na 200 m) i Joanna Mendak (w ¶wietnym stylu obroni³a mistrzowski tytu³ sprzed 4 lat, w stylu motylkowym na 100 m bij±c rekord paraolimpijski, dok³adaj±c potem srebro na 200 m stylem zmiennym i br±z na 100 m dowolnym); lekkoatleta Marcin Awi¿eñ (z³oto i rekord ¶wiata w biegu na 800 m); kolarz szosowy Andrzej Zaj±c ze swoim pilotem Dariuszem Flakiem (z³oto w wy¶cigu ze startu wspólnego) oraz tenisistka sto³owa Natalia Partyka.

Natalia by³a niekwestionowan± gwiazd± reprezentacji, rozchwytywan± przez dziennikarzy z ca³ego ¶wiata. Powodem jej ¶wietna forma i charakter, jakie zaprezentowa³a bior±c udzia³ w sierpniowych igrzyskach dla zdrowych. Pozostawi³a po sobie naprawdê takie wra¿enie, ¿e nikt nie ma w±tpliwo¶ci co do wielkiej kariery, jaka czeka na 19-letni± zaledwie zawodniczkê. Na paraolimpiadzie obroni³a indywidualny tytu³ mistrzowski z Aten (Chiñczycy wiwatowali, gdy odbiera³a medal, mimo, ¿e w finale pokona³a ich rodaczkê), w dru¿ynie zdobywaj±c jeszcze srebro.

Paraolimpijczykom chyba wci±¿ bli¿ej do pierwotnych idei igrzysk, które jako najwy¿sz± warto¶æ podkre¶la³y rywalizacjê, sam udzia³ istotniejszy od tego, czy osi±gnie siê sukces! Polscy uczestnicy paraolimpiady o premiach otrzymywanych przez zdrowych sportowców mog± tylko pomarzyæ.

Kto wie, czy nie bardziej mimo to odczuwaj± smak zwyciêstwa! Zwyciêstwa nad sob±, swoimi s³abo¶ciami. Poprzedzonego wyrzeczeniami, wyczekiwanego z nadziej±. Niezwi±zanego tyle ze s³aw±, rozg³osem i pieniêdzmi, co ze spe³nieniem tych najg³êbszych, ¿yciowych marzeñ...

Na przestrzeni lat i tak wiele siê zmieni³o, bo "kiedy sir Ludwig Guttmann tworzy³ w po³owie XX wieku ¶wiatowy ruch paraolimpijski, nikt - ³±cznie z nim - nie przewidywa³, ¿e przyjdzie czas, kiedy igrzyska inwalidów niewiele bêd± siê ró¿niæ od olimpiady zdrowych. W tych zawodach od dawna nie chodzi tylko o rehabilitacjê i u¶miech na twarzy. To jest prawdziwy wy¶cig zbrojeñ..."

„Wspomniany Ludwig Guttmann, lekarz z wykszta³cenia, by³ za³o¿ycielem i szefem najwiêkszych miêdzynarodowych organizacji sportu inwalidów. Najpierw, w 1952 r., zrzeszy³y siê osoby poruszaj±ce siê na wózkach inwalidzkich, pó¼niej ci z amputowanymi koñczynami. W takiej kolejno¶ci zaczêli uprawiaæ sport, potem do³±czyli do nich niewidomi i niedowidz±cy, osoby z pora¿eniem mózgowym i innymi schorzeniami."

Na koniec trochê o historii paraolimpiad: „Pierwsze igrzyska odby³y siê w Rzymie w 1960 r. Startowa³o zaledwie 400 zawodników i zawodniczek, tylko osoby poruszaj±ce siê na wózkach. Cztery lata pó¼niej nie by³ to ju¿ obowi±zuj±cy wymóg. Polacy w³±czyli siê do miêdzynarodowej rywalizacji dopiero w Heidelbergu w 1972 r. Zdobyli tam 33 medale, w tym 14 z³otych (...). Osiem lat pó¼niej pierwszy i jedyny raz Polska wygra³a klasyfikacjê medalow±, wyprzedzaj±c USA i Niemcy. Inwalidzi rywalizowali wtedy w holenderskim Arnhem zamiast w Moskwie, bo Zwi±zek Radziecki nie ¿yczy³ sobie takich zawodów..."

Rzeczpospolita, Wikipedia/Mariusz Podsiad³y


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania b±d¼ usuwania komentarzy zawieraj±cych tre¶ci zabronione przez prawo, uznawane za obra¼liwie lub naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama