Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Skąd wziął się snooker?

2014-04-18

Zielony stół do bilardu można znaleźć w wielu barach i klubach bilardowych w całej Polsce. Natomiast nieco większe stoły, przypominające te do bilardu, przeznaczone są do rozgrywek snookera. Czym jest ta gra i skąd właściwie się pochodzi?

Inny niż bilard

Snooker zaliczany jest do grona gier bilardowych i rozgrywany jest na stole do bilardu angielskiego z sześcioma kieszeniami, a w grze uczestniczą dwie osoby lub dwie drużyny. Stół do snookera jest nieco większy niż do bilardu, a rozgrywki z reguły trwają dłużej. Obecnie są rozgrywane już oficjalne międzynarodowe turnieje snookera, których wyniki można obstawiać m.in. na stronie totolotek.pl.

Historia snookera

Według oficjalnie przyjętych przekazów, w snookera zaczęto grać już w XIX wieku na subkontynencie indyjskim. Wówczas jednak nie było ustalonych uniwersalnych zasad gry, które zostały spisane dopiero w 1919 roku przez Billards Association i Control Council Club. Często snookera nazywano wówczas bilardem angielskim, bowiem najczęściej grywano w niego w klubach na Wyspach Brytyjskich. Z czasem zaczęto promować regionalne turnieje snookerowe.

Nazwa „snooker” została wymyślona przez angielskiego pułkownika, sir Neville`a Chamberlaina, a po raz pierwszy partyjkę snookera rozegrano w kantynie oficerskiej w Jubbulpore w Indiach. Z czasem snooker rozpowszechnił się na Wyspach Brytyjskich jako prawdziwa gra gentelmanów, bowiem zawodnicy grający w snookera musieli być odpowiednio ubrani i wykazywać się nienagannymi manierami.

Pierwszy turniej otwarty snookera odbył się w listopadzie 1926 roku w klubie Billa Camkina w Birmingham, a został on zainicjowany przez niego oraz jego przyjaciela – Joe Davisa. W 1927 roku turniej snookera rozgrywany był w formule challenge. Z roku na rok niestety malała liczba uczestników podobnych turniejów. Joe Davis pozostał niepokonany w turniejach rozgrywających się co roku do 1940, kiedy to odwołano mistrzostwa z uwagi na wybuch II wojny światowej. Od 1952 roku sami zawodnicy snookera organizowali Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, pod nazwą Proffesional Marchplay Championship. Począwszy od 1977 roku turniej główny snookera rozgrywany jest w teatrze Crucible w Sheffield.

Snooker pozostaje wciąż grą interesującą, ale dla nielicznych profesjonalistów, którzy mają doskonałą technikę pozwalającą im zwyciężać najważniejsze turnieje.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama