Wyniki 18 . kolejki Orange Ekstraklasy

2007-03-19

W meczu na szczycie Orange Ekstraklasy górą GKS BOT Bełchatów! Podopieczni Oresta Lenczyka rozprawili się z Legią Warszawa 3:1 i wybili legionistom z głowy marzenia o obronie tytułu mistrza Polski. Tempa nie zwalnia też Zagłębie Lubin. Lubinianie przegrywali w Krakowie z Cracovią już 0:2, ale pokazali pazur i wygrali 4:2.

Wszystko wskazuje na to, że własnie GKS i Zagłębie stoczą walkę o mistrzostwo Polski.

Mistrz zbity w Bełchatowie

Do niedawna w polskiej piłce było tak, że na sam dźwięk słowa "Legia" zawodnikom mniejszych klubów - takich jak GKS - włączał się lampka ostrzegawcza w głowie. W tym sezonie jest inaczej. Przed meczem w Bełchatowie to GKS był faworytem. Legia chciała jedynie wypaść jak najlepiej i zatrzeć złe wrażenie po marnym początku sezonu. Gospodarze nie dali jednak Legii szans i odprawili ją kwitkiem.

Po pierwszej połowie było 2:0 dla GKS. Pierwszą bramkę zdobył świetny wiosną Dawid Nowak (trzy gole w trzech meczach), drugą po minucie dołożył Tomasz Jarzębowski. Dla tego piłkarza gol strzelony Legii ma pewnie dodatkowy smaczek. Niedawno Dariusz Wdowczyk, szkoleniowiec legionistów, pozwolił mu odejść, nie widząc dla niego miejsca w składzie. W niedzielę Jarzębowski skosztował więc słodkiego smaku zemsty.

Przy obu bramkach GKS-u asystował Łukasz Garguła. Reprezentacyjny pomocnik wiosną gra świetnie. Mówi się, że Legia już odezwała się do bełchatowian w sprawie jego transferu...

Tuż na początku drugiej połowy Legia zdobyła kontaktową bramkę. W 54. minucie Hugo pokonał Piotra Lecha po dobrym dośrodkowaniu Edsona. Na więcej tego wieczora nie było legionistów stać. Kilka minut później Rafał Boguski przymierzył i pokonał Fabiańskiego. Zadowoleni piłkarze GKS do końca meczu pewnie się bronili i nie pozwalali Legii na wiele. I wynik nie uległ zmianie.

Dzięki zwycięstwu nad Legią, GKS umocnił się na prowadzeniu w Orange Ekstraklasie. A Legia praktycznie odpadła z walki o mistrzostwo. W klubie już teraz zapowiada się rewolucja. Trenera Wdowczyka trzyma w klubie tylko korzystny zapis w kontrakcie, gwarantujący mu pensję przez rok po ewentualnym zwolnieniu. Ale brak mistrzostwa powoduje, że trenera można zwolnić bez odszkodowania. Więc niemal pewne jest, że po sezonie Wdowczyk odejdzie z Legii. W składzie drużyny także zapowiada się wielkie "wietrzenie". Dyrektora sportowego Legii, Mirosława Trzeciaka, czeka w wakacje sporo pracy...

Maciej Iwański show

Krok za GKS Bełchatów znajduje się Zagłębie Lubin. Podopieczni Czesława Michniewicza wiosną imponują formą i zanosi się na to, że to Zagłębie stoczy z bełchatowianami bój o mistrzostwo Polski.

W Krakowie Cracovia zaczęła od mocnego uderzenia. W 15. minucie bramkę zdobył Dariusz Pawlusiński, dwie minuty później na 2:0 podwyższył Jacek Wiśniewski. W 31. minucie Zagłębie odpowiedziało bramką Łukasza Piszczka. Przed przerwą lubinanie mieli szanse wyrównać, ale Cabaj obronił karnego strzelanego przez Michała Chałbińskiego.

Przy pierwszym golu Zagłębia asystował Maciej Iwański. W drugiej odsłonie meczu okazało się, że to był wstęp do show pomocnika lubinian. Iwański w 12 minut strzelił dwa gole i wyprowadził Zagłębie na prowadzenie. W 77. minucie doskonale podał Robertowi Kolendowiczowi, a ten podwyższył na 4:2. Po meczu pojawiły się głosy, że w tak świetnej formie, Iwański powinien dostać od Leo Benhakkera szansę gry w reprezentacji podczas najbliższych spotkań eliminacji Euro 2008.

Dzięki zwycięstwu w Krakowie i porażce Korony z Lechem, Zagłębie umocniło się na drugim miejscu w tabeli. Nad Koroną Kielce "miedziowy zespół" ma trzy punkty przewagi.

Retro-Lech pokonał Koronę

W Poznaniu mecz toczył się w niecodziennej oprawie. Wszystko przez 85. urodziny Lecha. Piłkarze obu zespołów, a także sędziowie, występowali w strojach stylizowanych na lata 20. poprzedniego stulecia.
Lech sprawił sobie prezent i pewnie pokonał Koronę 3:0. Bramki dla "Kolejorza" strzelili Jakub Wilk, Piotr Reiss i Przemysław Pitry. Przy golu Wilka, Reiss zaliczył asystę i to on schodził z boiska po meczu z największym uśmiechem.

Z okazji jubileuszu Lecha, kibice wybrali jedenastkę najlepszych piłkarzy w historii klubu. Znaleźli się w niej: Piotr Mowlik, Hiernim Barczak, Krzysztof Pawlak, Damian Łukasik, Józef Szewczyk, Janusz Kupcewicz, Teodor Napierała, Henryk Miłoszewicz, Roman Jakóbczak, Mirosław Okoński i Teodor Anioła.

Wyniki 18. kolejki Orange Ekstraklasy:

GKS BOT Bełchatów - Legia Warszawa 3:1 (2:0)
Bramki:
Nowak (31.), Jarzębowski (32.), Boguski (61.) - Hugo Alcantara (54.).
Żółte kartki: Pietrasiak (GKS) - Radović, Hugo (Legia).
Sędziował: Robert Małek (Zabrze).

Cracovia Kraków - Zagłębie Lubin 2:4 (2:1)
Bramki:
Pawlusiński (15.), Wiśniewski (17.) - Piszczek (31.), 2:2 Iwański (61., 73. - karny), Kolendowicz (77. z podania Iwańskiego).
Żółte kartki: Cabaj (Cracovia) - Stasiak, Szczypkowski, Iwański (Zagłębie).
Sędziował: Grzegorz Gilewski (Radom).

Lech Poznań - Kolporter Korona Kielce 3:0 (1:0)