Polska - Bułgaria 90:78

2009-09-08

Udany początek na EuroBaskecie 2009 zanotowali polscy koszykarze. Biało-czerwoni pokonali we Wrocławiu Bułgarów 90:78.

Nasi zawodnicy niesieni potężnym dopingiem w Hali Stulecia zaczęli koncertowo. Pierwsze punkty w spotkaniu zdobył Michał Ignerski, a potem za sprawą Marcina Gortata i Macieja Lampego odskoczyliśmy rywalom na parę punktów. Lampemu jednak nie szło tak jak chciał i trener Katzurin postanowił go zmienić. Na nasze szczęście kapitalną partię rozegrał Ignerski, rzucając w pierwszej kwarcie aż 11 "oczek". Efektem tego wysoka wygrana 32:21.

W drugiej kwarcie świetnie grał Marcin Gortat, którego bloki i zbiórki siały popłoch w ofensywie gospodarzy. Z przodu z kolei rozkręcał się David Logan, dzielnie wspierany przez niezawodnego tego dnia Ignerskiego. Efektem tego było powiększenie przewagi nad rywalami. Na przerwę biało-czerwonie schodzili zatem prowadząc aż 52:37.

Trzecia kwarta to przebudzenie Macieja Lampego. Zawodnik Maccabi Tel Awiw dobrze radził sobie pod koszem i zdobył kilka cennych punktów. Przełamał się też w dystansie, notując cenną "trójkę". Na lidera Polaków wyrósł jednak David Logan, raz po raz powiększając swoją strzelecką zdobycz. Na nasze nieszczęście spotkanie wyrównało się, gdyż mocno w szeregach gości przyśpieszył Earl Rowland. Rozluźnienie szyków obronnych sprawiło, że Bułgarzy zaczęli niwelować straty.

W ostatniej kwarcie zrobiło się dość nerwow, gdyż nagle na tablicy świetlnej pojawił się rezultat 79:72. To sprawiło, iż Muli Katzurin poprosił o czas i postarał się zmobilizować swoich podopiecznych do ostatniego wysiłku. Na szczęście dobrze w końcówce zagrali Koszarek i Lampe, czego efektem powiększenie przewagi i ostateczne zwycięstwo 90:78.

We wtorek na reprezentantów Polski czekać będą Litwini, którzy na inaugurację ulegli Turkom.

Polska - Bułgaria 90:78 (32:21, 20:16, 23:21, 15:20)

Polska: Michał Ignerski (22 pkt.), David Logan (23 pkt. 9 as.), Marcin Gortat (16 pkt., 10 zb., 5 bl.), Maciej Lampe (17 pkt., 4 bl.), Łukasz Koszarek (8 pkt., 7 as.) - Krzysztof Szubarga, Szymon Szewczyk (4 pkt.), Michał Chyliński, Robert Witka, Krzysztof Roszyk.

Bułgaria: Dejan Iwanow (18 pkt.), Earl Rowland (20 pkt.), Filip Widenow (11 pkt.), Wasil Jewtimow (7 pkt., 10 zb.), Todor Stojkow (8 pkt.) - Stefan Georgijew (12 pkt.), Czawdar Kostow, Kałojan Iwanow (2 pkt.), Bożydar Awramow, Stanisław Sławejkow.