Austria - Chorwacja 0:1

2008-06-05

W pierwszym meczu grupy B Chorwacja pokonała dość szczęśliwie Austrię 1:0 (0:0). Gola na wagę triumfu zdobył na początku spotkania Luka Modrić.

Pierwsza połowa zdecydowanie na korzyść gości, którzy w pełni zdominowali środek pola. Austriacy wyszli na ten mecz mocno usztywnieni i wyraźnie widać było w ich poczynaniach nerwowość, związaną z gospodarską presją. W 4. minucie Aufhauser sfaulował w polu karnym Olica, a sędzia Vink słusznie wskazał na "wapno". Z karnego nie pomylił się Luka Modrić i Chorwaci objęli prowadzenie.

Potem podwyższyć wynik mógł Olić, najbardziej aktywny gracz ekipy Slavena Bilića. Pomilił się jednak o metr. Następnie szansę miał również Petrić, ale nie wykorzystał podania Corluki. Gospodarze nie istnieli, ale to uśpiło gości i w 40. minucie mogli słono za to zapłacić. Doskonałe prostopadłe zagranie Aufhausera zmarnował Harnik. Do przerwy zatem nieznaczne prowadzenie Chorwatów.

Nie wiadomo, co w przerwie powiedział swoim graczom Slaven Bilić, ale w drugiej odsłonie zobaczyliśmy zupełnie inny zespół, na pewno nie ten, który wyeliminował Anglików. Inicjatywę przejęli Austriacy, co rusz przebijając się pod pole karne Pletikosy. Trener Hickersberger wprowadził Vastića i ten mógł pokonać golkipera gości, lecz przestrzelił.

Druga połowa to przede wszystkim aktywna gra Ivanschitza, reżyserującego poczynania swoich kolegów. W 86. minucie tylko dzięki świetnej interwencji Pletikosy nie było 1:1. Strzelał wprowadzony wcześniej Korkmaz. Do końca nic się już nie zmieniło, a Chorwaci mogli cieszyć się z wygranej. Austriaków trochę szkoda, bo po przerwie pokazali, iż na pewno nie są "chłopcami do bicia". Ale futbol bywa okrutny...

Austria - Chorwacja 0:1 (0:1)
0:1 Luka Modrić (k) 4. min

Żółte kartki: Emanuel Pogatetz, Juergen Saemuel, Sebastian Proedl - Robert Kovac

Sędzia: Pieter Vink (Holandia)

Austria: 21. Juergen Macho - 15. Sebastian Proedl, 3. Martin Stranzl, 4. Emanuel Pogatetz - 2. Joachim Standfest, 6. Rene Aufhauser, 10. Andreas Ivanschitz, 19. Juergen Saemuel (61. min - 7. Ivica Vastic), 12. Ronald Gercaliu (69. min - 11. Umit Korkmaz)- 20. Martin Harnik, 9. Roland Linz (73. min - 18. Roman Kienast)

Chorwacja: 1. Stipe Pletikosa - 5. Vedran Corluka, 4. Robert Kovac, 3. Josip Simunić, 22. Danijel Pranjić - 11. Darijo Srna, 10. Niko Kovac (62. min - 15. Dario Kneżević), 14. Luka Modrić, 19. Niko Kranjcar - 18. Ivica Olić (82. min - 8. Ognjen Vukojević), 21. Mladen Petrić (72. min - 20. Igor Budan)