Polska - Chorwacja 0:1

2008-06-05

Bez wiary, bez walki, bez pomysłu - tak zagrali nasi piłkarze w swoim ostatnim meczu na Euro 2008. Przegraliśmy 0:1 (0:0) z Chorwatami i wracamy do domu. Gdyby nie Boruc, byłoby dużo gorzej...

Przed spotkaniem założenia były jasne - nie patrzymy na wynik z Wiednia, gramy swoje i staramy się wygrać, żeby chociaż godnie pożegnać się z mistrzostwami. Niestety, boiskowa rzeczywistość okazała się zgoła odmienna. I to pomimo faktu, iż Slaven Bilić wystawił skład dublerów.

W pierwszej połowie praktycznie nie istnieliśmy, a Chorwaci z minuty na minutę przejmowali coraz większą inicjatywę, dostając się bliżej bramki Artura Boruca. W 20. minucie piłka po strzale Vejica przeleciała obok słupka. Kilkanaście minut później pojedynek z Klasnićem wygrał nasz golkiper.

Chwilę potem znów fantastyczna interwencja Boruca, tym razem po akcji Rakitića. Pomocnik Schalke 04 mógł zdobyć gola jeszcze w doliczony czasie, lecz przegrał pojedynek "sam na sam" z naszym bramkarzem. Do przerwy zatem remisowaliśmy, chociaż gdyby nie Boruc...

Druga cześć gry nieco lepsza w wykonaniu "biało-czerwonych", bo chociaż stwarzaliśmy sobie jakieś sytuacje. Niestety, po błędzie straciliśmy na początku gola. Autorem Ivan Klasnić, asystę zaliczył Danijel Pranjić. W 63. minucie podanie Wawrzyniaka do Rogera, lecz ten minimalnie chybił.

Beenhakker chciał jeszcze coś w tym meczy zmienić i wprowadził Smolarka z Zahorskim. Każdy z nich mógł być bohaterem. Najpierw dwie okazje miał Ebi, ale za każdym razem brakowało nieco precyzji. Niemniej brawa dla polskiego gracza za przebojowość i odwagę. W 87. minucie najlepsza nasza okazja w tym meczu, oko w oko z Runje stanął Zahorski, ale nie potafił tego wykorzystać. Na więcej już nie było nas stać, a sędzia odgwizdał koniec spotkania.

Na razie wiadomo, że pożegnaliśmy się z Euro w bardzo kiepskim stylu. Na więcej wniosków poczekajmy aż emocje nieco opadną.

Chorwacja z kompletem punktów wygrała grupę B i w 1/4 finału zmierzy się z Turcją.

Polska - Chorwacja 0:1 (0:0)
0:1 Ivan Klasnić 52. min.

Żółte kartki: Mariusz Lewandowski, Tomasz Zahorski (Polska) - Hrvoje Vejić, Ognjen Vukojević (Chorwacja)

Sędzia: Kyros Vassaras (Grecja)

Widzów: 30 461

Polska: 1. Artur Boruc - 13. Marcin Wasilewski, 5. Dariusz Dudka, 14. Michał Żewłakow, 3. Jakub Wawrzyniak - 17. Wojciech Łobodziński (55. min. - 7. Euzebiusz Smolarek), 19. Rafał Murawski, 18. Mariusz Lewandowski (46. min. - 23. Adam Kokoszka), 8. Jacek Krzynówek - 20. Roger - 11. Marek Saganowski (68. min. - 21. Tomasz Zahorski)

Chorwacja: 23. Vedran Runje - 2. Dario Simić, 6. Hrvoje Vejić, 15. Dario Kneżević (27. min. - 5. Vedran Corluka), 22. Danijel Pranjić - 16. Jerko Leko, 8. Ognjen Vukojević, 13. Nikola Pokrivać, 7. Ivan Rakitić - 17. Ivan Klasnić (75. min. - 9. Nikola Kalinić), 21. Mladen Petrić (75. min. - 19. Niko Kranjcar)