Niemcy - Chorwacja 1:2

2008-06-05

Mamy niespodziankę! Po świetnym meczu Chorwaci pokonali Niemców 2:1 (1:0) i są już praktycznie w fazie pucharowej. Bohaterem okazał się Darijo Srna. Nasi pogromcy zagrali zaś fatalnie w obronie.

Patrząc po meczach inauguracyjnych chyba nikt nie spoodziewał się takiego wyniku. Potwierdziło się jednak, że gracze Slaven Bilicia lepiej grają z trudniejszymi przeciwnikami. Pogromcy Anglików zagrali pewnie w obronie i z fantazję w ataku. Na Niemców dziś to wystarczyło.

Pierwsza połowa dla Chorwatów, którzy niespodziewanie mieli przewagę posiadania piłki i groźniej atakowali. Ich aktywna gra przyniosła skutek w 24. minucie, gdy świetnie dośrodkowywał Pranjić, a fatalnie grającego w obronie Jansena wyprzedził Srna i wpakował piłkę do siatki. Niemcy szybko starali się wyrównać straty, najlepszą okazję miał z rzutu wolnego Ballack, lecz świetnie wybronił Pletikosa.

Chorwaci ani myśleli się poddawać i byli blisko podwyższenia prowadzenia. Cudownym rajdem przez całe boisko popisał się Vedran Corluka, futbolówka trafiła do Kranjcara, jednak świetnie wybronił Lehmann. Więcej ciekawych akcji już nie było i Frank De Bleeckere zagwizdał w pierwszej części po raz ostatni.

W drugiej połowie Niemcy ruszyli do odrabiania strat, ale Chorwaci bronili się bardzo mądrze, wyprowadzając kontry. Po jednej z nich Modrić mógł zdobyć gola, ale dobrze spisał się Lehmann. W 62. minucie nie miał już szans. Mocne dośrodkowanie Rakitića odbiło się od słupka, a tam czekał już Olić i z dwóch metrów wpakował piłkę do pustej siatki.

Graczy Joachima Loewa stać było tylko na gola Podolskiego i dobrą akcję Schweinsteigera. Ten ostatni zapisał się także negatywnie, gdy odpychając Leko dostał czerwoną kartkę. Niemcy, żeby wejść muszą wygrać z Austrią. Chorwatom w ostatnim meczu wystarczy tylko remis i wygrają grupę B.

Chorawacja - Niemcy 2:1 (1:0)
1:0 Darijo Srna 24. min
2:0 Ivica Olić 62. min
2:1 Lukas Podolski 79. min

Żółte kartki: Vedran Corluka, Josip Simunić, Jerko Leko, 14. Luka Modrić - Michael Ballack, Jens Lehmann

Czerwona kartka: Bastian Schweinsteiger (90+1 min)

Sędzia: Frank De Bleeckere (Belgia)

Chorwacja: 1. Stipe Pletikosa - 5. Vedran Corluka, 4. Robert Kovac, 3. Josip Simunić, 22. Danijel Pranjić - 11. Darijo Srna (80. min - 16. Jerko Leko), 10. Niko Kovac, 14. Luka Modrić, 7. Ivan Rakitić - 19. Niko Kranjcar (85. min - 15. Dario Kneżević), 18. Ivica Olić (72. min - 21. Mladen Petrić)

Niemcy: 1. Jens Lehmann - 16. Philipp Lahm, 21. Christoph Metzelder, 17. Per Mertesacker, 2. Marcell Jansen (46. min - 19. David Odonkor) - 4. Clemens Fritz (82. min - 22. Kevin Kuranyi), 8. Torsten Frings, 13. Michael Ballack, 20. Lukas Podolski - 11. Miroslav Klose, 9. Mario Gomez (66. min - 7. Bastian Schweinsteiger)