Grecja - Rosja 0:1

2008-06-06

W drugim meczu grupy D Grecja przegrała z Rosją 0:1 (0:1) i nie ma już szans na wyjście z grupy. Ich rywale byli dużo lepsi i zasłużenie zwyciężyli. Gola na wagę trzech punktów strzelił Żyrianow.

Grecja na pewno zagrała lepiej niż przeciwko Szwedom, ale to za mało, aby utrzymać się w gronie najlepszych. Sen, który zaczął się w Portugalii cztery lata temu, właśnie się kończył. Cudu nie było - drużyna Otto Rehaggela nie obroni tytułu mistrzów Europy.

Rosjanie dobrze weszli w spotkanie i już od 14. minuty mogli prowadzić. Natychmiastowa kontra zakończona strzałem Pawljuczenki, ale doskonale spisał się Nikopolidis. W 33. minucie nie miał już szans. Największą zasługę w tej bramce ma Siergiej Semak, który efektową przewrotką zagrał do Żyrianowa. Zawodnik Zenitu nie miał żadnych problemów z umieszczeniem piłi w siatce. I to by było na tyle z ciekawych wydarzeń pierwszej połowy.

Druga znów dla Sbornej, chociaż Grecy też mieli swoje okazje. Ale to gracze Guusa Hiddinka powinni podwyższyć wynik w 53. minucie, gdy szarżował Pawljuczenko. Strzał napastnika Spartaka minął o centymetry słupek. Dwie minuty później najlepsza okazja dla aktualnych jeszcze mistrzów Starego Kontynentu, lecz Basinas będąc w polu karnym posłał futbolówkę nad poprzeczką. Pod koniec spotkania do siatki trafił nawet Gekas, ale sędzia dopatrzył się ofsajdu. W doliczonym czasie gry dogodną okazję zmarnował Pawljuczenko i do był koniec emocji w Salzburgu.

Sborna zmierzy się w ostatnim meczu grupowym ze Szwedami i będzie to starcie o awans. Grecja, już tylko o honor, zagra z Hiszpanią.

Grecja - Rosja 0:1 (0:1)
0:1 Konstantin Żyrianow 33. min

Żółte kartki: Girogos Karagounis, Nikolaos Liberopoulos - Iwan Saenko

Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy)

Grecja: 1. Antonios Nikopolidis - 2. Giourkas Seitaridis (40. min - 10. Girogos Karagounis), 5. Traianos Dellas, 16. Sotirios Kyrgiakos, 15. Vasilis Torosidis - 21. Kostas Katsouranis, 6. Angelos Basinas, 3. Christos Patsatzoglou - 9. Angelos Charisteas, 23. Nikolaos Liberopoulos (61. min - 17. Theofanis Gekas), 20. Ioannis Amanatidis (80. min - 8. Stelios Giannakopoulos)

Rosja: 1. Igor Akinfiejew - 22. Aleksandr Aniukow, 4. Siergiej Ignaszewicz, 8. Denis Kołodin, 18. Jurij Żirkow (87. min - 2. Wasilij Berezucki) - 7. Dmitrij Torbiński, 17. Konstantin Żyrianow, 11. Siergiej Semak, 20. Igor Semszow, 15. Diniar Bilialietdinow (70. min - 9. Iwan Saenko) - 19. Roman Pawliuczenko