Hiszpania - Rosja 4:1

2008-06-06

W meczu grupy D Euro 2008 Hiszpania rozbiła Rosję 4:1 (2:0). Podopieczni Luisa Aragonesa zagrali kapitalne zawody, a klasą sam dla siebie był David Villa, autor trzech bramek.

Gracze z Półwyspu Iberyjskiego zagrali świetnie - z polotem, finezją i skutecznością. To dopiero pierwszy mecz, więc ciężko ferować wyroki, ale tak grających zawodników Aragonesa mało kto będzie umiał zatrzymać.

Zaczęło się dobrze dla Hiszpanów, a w roli gównej wystąpił oczywiście Villa. Świetna piłka od Iniesty, ale napastnik Valencii przeniósł piłkę nad poprzeczką. Rosjanie w tym okresie wyprowadzali niegroźne kontry, z którym niewiele wynikało. Aż nadeszła 21. minuta. Daleki przerzut, piłkę dostaje Torres, mija rywala i wykłada Villi jak na tacy. Snajper się nie myli, 1:0.

Odpowiedź "Sbornej" mogła być błyskawiczna, ale po podaniu Syczewa, Żyrianowa trafił w słuipek. Wyglądało na to, że do końca 1. połowy nic ciekawego się nie zdarzy. Ale w 44. minucie Hiszpanie zdobyli drugiego gola. Iniesta idealnie podał do wbiegającego w tempo Villi, a ten trafił między nogami Akinfiejewa. Do przerwy zatem pewne prowadzenie faworytów.

Druga część pod znakiem spokojnej gry Hiszpanii, która kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku, co jakiś czas starając się podwyższyć prowadzenie. W 58. minucie mogła to ucznić, ale strzał Villi wyłapał rosyjski golkiper. Kilkanaście minut później po indywiudalnej akcji napastnika Valencii był już bez szans. Nokaut!

Rosjanom udało się strzelić honorową bramkę, gdy po rzucie rożnym i przedłużeniu Żyrianowa, celnie głową uderzył Pawliuczenko. Już w doliczonym czasie gry zespół Luisa Aragonesa dobił rywali - świetna akcja Vilii, wrzutka na Xaviego, ten uderzył z pierwszej piłki, a odbitą futbolówkę głową do siatki skierował Fabregas. Hiszpania zatem świetnie zaczęła turniej, a Rosjanie będą musieli szukać okazji do rewanżu w następnych meczach.

Hiszpania - Rosja 4:1 (2:0)
1:0 David Villa 21. min.
2:0 David Villa 44. min.
3:0 David Villa 75. min.
3:1 Roman Pawliuczenko 86. min.
4:1 Cesc Fabregas 91. min.

Sędzia: Konrad Plautz (Austria)

Widzów: 30 000

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 15. Sergio Ramos, 4. Carlos Marchena, 5. Carles Puyol, 11. Joan Capdevila - 21. David Silva (77. min. - 14. Xabi Alonso), 19. Marcos Senna, 8. Xavi, 6. Andres Iniesta (63. min. - 12. Santi Cazorla) - 9. Fernando Torres (54. min. - 10. Cesc Fabregas), 7. David Villa

Rosja: 1. Igor Akinfiejew - 22. Aleksandr Aniukow, 14. Roman Szirokow, 8. Denis Kołodin, 18. Jurij Żirkow - 21. Dmitrij Syczew (46. min. - 23. Władimir Bystrow (71. min. - 6. Roman Adamow)), 17. Konstantin Zyrianow, 11. Siergiej Semak, 20. Igor Semszow (58. min. - 7. Dmitrij Torbiński), 15. Diniar Bilialietdinow - 19. Roman Pawliuczenko