Czechy - Portugalia 1:3

2008-06-05

W meczu grupy A Euro 2008 Portugalia pewnie pokonała Czechy 3:1 (1:1) i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Bohaterem meczu był bez wątpienia Deco.

Zgodnie z przewidywaniami, podopieczni Felipao byli lepsi w całym spotkaniu i jako pierwsi w turnieju zapewnili sobie udział w ćwierćfinale. Pierwsza połowa dość nerwowa, ale w drugiej przewaga Portugalczyków nie podlegała już dyskusji.

Już początek spotkania przyniósł bramkę. Ładna akcja Gomesa z Ronaldo, ten drugi wpadł w pole karne, ale Cech wygarnął mu piłkę spod nóg. Dopadł do niej jednak Deco i umieścił w siatce. "Brazyliczycy Europy" z prowadzenie nie cieszyli się jednak długo, gdyż dzewięć minut później doskonałe dośrodkowanie Plasila zamienił na bramkę Libor Sionko. Potem nie działo się już nic ciekawego, a grecki arbiter zagwizdał na przerwę.

Druga część gry to już dominacja Portugalii, Czesi tylko raz zagrozili bramce Ricardo, gdy nikt nie doszedł do strąconej przez Ujfalusiego piłki. Chwilę potem było już 2:1, doskonałe rozegranie Deco i strzał Cristiano Ronaldo. Potem jeszcze jedną okazję do zdobycia gola miał Sionko, ale świetnie spisał się portugalski golkiper. Na sam koniec w akcji dwa na jeden wyszli Ronaldo z Quaresmą i gracz Porto pogrążył rywali.

Portugalia może już myśleć o fazie pucharowej, a Czesi zagrają o awans w ostatnim spotkaniu z Turcją.

Czechy - Portugalia 1:3 (1:1)
0:1 Deco 8. min
1:1 Libor Sionko 17. min
1:2 Cristiano Ronaldo 63. min
1:3 Ricardo Quaresma 90. min

Żółte kartki: Jan Polak - Jose Bosingwa

Sędzia: Kyros Vassaras (Grecja)

Czechy: 1. Petr Cech - 2. Zdenek Grygera, 22. David Rozehnal, 21. Tomas Ujfalusi, 6. Marek Jankulovski - 7. Libor Sionko, 17. Marek Matejovsky (68. min - 11. Stanislav Vlcek), 4. Tomas Galasek (73. min - 9. Jan Koller), 3. Jan Polak, 20. Jaroslav Plasil (85. min - 14. David Jarolim) - 15. Milan Baros

Portugalia: 1. Ricardo - 4. Jose Bosingwa, 15. Pepe, 16. Ricardo Carvalho, 2. Paulo Ferreira - 7. Cristiano Ronaldo, 8. Petit, 20. Deco, 10. Joao Moutinho (75. min - 5. Fernando Meira), 11. Simao Sabrosa (80. min - 17. Ricardo Quaresma) - 21. Nuno Gomes (79. min - 9. Hugo Almeida)