Turcja - Czechy 3:2

2008-06-05

Tego nie spodziewał się chyba nikt! Do 75. minuty Czesi prowadzili z Turcją 2:0 i byli o krok od ćwierćfinału. Niesamowity finisz graczy Fatiha Terima sprawił, że nasi południowi sąsiedzi wracają do domu.

Pierwsza połowa dla Czechów, którzy byli aktywniejsi i mądrzej rozgrywali piłkę. Sytuacji niestety jak na lekarstwo, a kluczowa okazała się 34. minuta, gdy po dośrodkowaniu Grygery Koller kapitalną główką dał swoim kolegom prowadzenie. Do przerwy zatem prowadzenie drużyny Brucknera.

W drugiej odsłonie Turcy nie mieli już nic do stracenia i musieli zaatakować. Kolejne minuty dawały im coraz większą przewagę, ale wynik nieoczekiwanie podwyższyli Czesi po celnym trafieniu Plasila. Wtedy wydawało się, że to właśnie oni wyjdą z grupy.

Nadzieję graczom "Półksiężyca" przywrócił młodziutki Arda Turan. Kontaktowy gol dał jeszcze więcej wiary Turkom, którzy co rusz starali się niepokoić Petra Cecha. Niespodziewany błąd gracza Chelsea wykorzystał pod koniec spotkania Nihat i zanosiło się na pierwsze w historii grupowe rzuty karne. Nic takiego się jednak nie stało, bo po dwóch minutach Nihat wyszedł "sam na sam" i cudownym strzałem pod poprzeczkę wprowadził Turków do ćwierćfinału. W tych zmierzą się oni z Chorwacją.

Turcja - Czechy 3:2 (0:1)
0:1 Jan Koller 34. min.
0:2 Jaroslav Plasil 62. min.
1:2 Arda Turan 75. min.
2:2 Nihat Kahveci 87. min.
3:2 Nihat Kahveci 89. min.

Żółte kartki: Mehmet Topal, Servet Cetin, Arda Turan, Emre Asik (Turcja) - Milan Baros (Czechy)

Czerwona kartka: Volkan Demirel 90 min.(Turcja)

Sędzia: Peter Froejdfeldt (Szwecja)

Turcja: 23. Volkan Demirel - 22. Hamit Altintop, 13. Emre Gungor (63. min. - 15. Emre Asik), 2. Servet Cetin, 3. Hakan Balta - 6. Mehmet Topal, 7. Mehmet Aurelio, 14. Arda Turan, 17. Tuncay Sanli - 8. Nihat Kahveci, 9. Semih Senturk (46. min. - 20. Sabri Sariogluk)

Czechy: 1. Petr Cech - 2. Zdenek Grygera, 22. David Rozehnal, 21. Tomas Ujfalusi, 6. Marek Jankulovski - 7. Libor Sionko (84. min. - 11. Stanislav Vlcek), 17. Marek Matejovsky (39. min - 14. David Jarolim), 4. Tomas Galasek, 3. Jan Polak, 20. Jaroslav Plasil (81. min. - 13. Michal Kadlec) - 9. Jan Koller