Szwajcaria - Turcja 1:2

2008-06-05

Szwajcaria odpadła z Euro 2008! Współgospodarze turnieju przegrali z Turcją 1:2 (1:0) i po dwóch meczach mają zerowy dorobek punktowy. Gola stracili w doliczonym czasie gry!

W Bazylei kibice musieli zatem po raz drugi przełknąć gorzką pigułkę porażki swoich pupili. Szybkie odpadnięcie Helwetów to mimo wszystko niespodzianka. Turcy zaś zrewanżowali się za porażkę w barażach o udział w Mundialu 2006.

Trochę szkoda, bo Szwajcarzy znów nie byli gorsi, znów mieli sporo sytuacji, ale znów zawiodła skuteczność. Pierwsza połowa pod ich dyktando, chociaż okazji jak na lekarstwo. Kluczowa okazała się 32. minut, gdy świetnym dryblingiem popisał się Derdiyok, minął Volkana i wyłożył piłkę Yakinowi, który nie miał problemów z umieszczeniem jej w siatce. Chwilę potem ten sam zawodnik mógł podwyższyć wynik, ale spudłował. I to by było na tyle, jeśli chodzi o pierwszą część gry.

W drugiej połowie do głosu doszli jednak Turcy i wyrównali. Świetnie dośrodkowanie Nihata zamienił na gola król strzelców rodzimej ligi, Semih Senturk. Gospodarze mając nóż na gardle zaatakowali, ale kapitalnie spisywał się Demirel. Szczególne uznanie należy mu się za sytuację w 84. minucie, gdy zatrzymał biegnących na niego aż czterech graczy rywala! Gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, gola na wagę trzech punktów i zachowania szans na awans zdobył dla Turcji młody Turan!

Turcy spotkają się zatem z Czechami i to będzie walka o wejście do ćwierćfinału. Kto z niej wyjdzie zwycięsko? Na ten moment ciężko prorokować.

Szwajcaria - Turcja 1:2 (1:0)
1:0 Hakan Yakin 32. min
1:1 Semih Senturk 58. min
1:2 Arda Turan 90+2. min

Żółte kartki: Eren Derdiyok - Tuncay Sanli, Mehmet Aurelio, Hakan Balta

Sędzia: Lubos Michel (Słowacja)

Szwajcaria: 1. Diego Benaglio - 5. Stephen Lichtsteiner, 20. Patrick Mueller, 4. Philippe Senderos, 3. Ludovic Magnin - 19. Valon Behrami, 8. Gokhan Inler, 15. Gelson Fernandes (76. min - 7. Ricardo Cabanas), 16. Tranquillo Barnetta (66. min - 22. Johan Vonlanthen) - 12. Eren Derdiyok, 10. Hakan Yakin (85. min - 14. Daniel Gygax)

Turcja: 23. Volkan Demirel - 22. Hamit Altintop, 15. Emre Asik, 2. Servet Cetin, 3. Hakan Balta - 10. Gokdeniz Karadeniz (46. min - 9. Semih Senturk), 11. Tumer Metin (46. min - 6. Mehmet Topal), 7. Mehmet Aurelio, 14. Arda Turan - 17. Tuncay Sanli, 8. Nihat Kahveci (85. min - 18. Kazim Kazim)