Portugalia - Turcja 2:0

2008-06-05

W drugim meczu grupy A Euro 2008 Portugalia pokonała 2:0 (0:0) Turcję. Tym samym podopieczni Luisa Felipe Scolariego awansowali na 1. miejsce. Bohaterem okazał się Pepe.

Już przed meczem powszechnie mówiło się, że zwycięzca może być tylko jeden. Przecież Portugalia jest w gronie faworytów całego turnieju. I chociaż "Brazylijczycy Europy" nie zagrali na najwyższym poziomie, wygrali dośc pewnie. Także dlatego, iż poniżej oczekiwań spisali się Turcy. Ale po kolei...

Od początku inicjatywę przejęli Portugalczycy, a gracze spod znaku "Półksiężyca" jedynie kontrowali. W ich szeregach przez cały mecz najgroźniejszy i najbardziej aktywny był Colin Kazim-Richards. Młody skrzydłowy nie otrzymywał niestety wystarczaącego wsparcia kolegów. Tak naprawdę, gracze Fatiha Terima specjalnie bramce Ricardo nie zagrozili.

Tymczasem Portugalia jeśli już konstruowała dobrą akcję, to było groźnie. W 17. minucie zdobyła nawet pierwszego gola, ale sędzia po strzale Pepe dopatrzył się spalonego. Jak pokazały późniejsze powtórki, gol był prawidłowy. To jednak zawodników Scolariego nie załamało i atakowali oni dali, a ich akcje napędzał głównie Simao Sabrosa. Po faulu na nim, Ronaldo uderzył z rzutu wolnego w słupek. Chwilę potem strzał Moutinho zablokował Zan. Do przerwy zatem bez bramek.

Na początku drugiej odsłony mogło być 1:0. Akcję przeprowadził Simao, został sfaulowany przed polem karnym, ale sędzia zastosował przywilej korzyści. Do futbolówki dopadł Nuno Gomes, lecz Turków uratował słupek. Potem obejrzeliśmy nudniejszy fragment gry. Portugalia utrzymywała się przy piłce, lecz niewiele z tego wynikało. Aż nadeszła 61. minuta...

Wtedy to szybka wymiana podań Gomesa z Pepe i stoper nie dał żadych szans Volkanowi. Zaraz potem gola mógł strzelić także kapitan Portugalii, ale strzał Nuno Gomesa głową wylądował na poprzeczce. Do końca niewiele się już działo, a Turcję dobił już w doliczonym czasie gry, Meireles, wykorzystując dobre zagranie Joao Moutingo. Drużyna Felipao zdobyła zatem trzy punkty i objęła prowadzenie w grupie A.

Portugalia - Turcja 2:0 (0:0)
1:0 Pepe 61. min
2:0 Raul Meireles 90. min

Żółte kartki: Kazim Kazim, Gokhan Zan, Sabri Sarioglu (Turcja)