Szwajcaria - Portugalia 2:0

2008-06-05

W ostatnim swoim meczu na Euro 2008 Szwajcaria pokonała Portugalię 2:0 (0:0). Bohaterem spotkania był strzelec obu goli, Hakan Yakin. Wicemistrzowie Europy zagrali w mocno przemeblowanym składzie.

Luis Felipe Scolari dał odpocząć swoim największym gwiazdom, gdyż już przed tym spotkaniem Portugalia była pewna gry w 1/4 finału. Pierwsza połowa dość nudna, wyróżnić można jedynie dwie dogodne sytuacje - po jednej dla każdej ze stron. Najpierw w poprzeczkę trafił Nani, a kilkanaście minut później strzał Inlera świetnie wybronił Ricardo.

W drugiej odsłonie kibice zobaczyli wreszcie gole. Gospodarze ruszyli do bardziej zdecydowanych ataków i to przyniosło skutek. Najpierw mogli jednak przegrywać, ale Nani trafił w słupek. W 71. minucie nie było już wątpliwości - Yakin, ku uciesze kibiców w Bazylei trafiła na 1:0. Dwanaście minut później faulowany w polu karnym był Barnetta, sędzia odgwizdał karnego, a trafienie ponownie zaliczył Yakin. Wygrana Szwajcarii tylko na otarcie łez, bowiem Helweci już wcześniej stracili szanse na awans.

Portugalia wygrała grupę A i w 1/4 zmierzy się z Niemcami.

Szwajcaria - Portugalia 2:0 (0:0)
1:0 Hakan Yakin 71. min
2:0 Hakan Yakin (k) 83. min

Żółte kartki: Hakan Yakin, Johan Vonlanthen, Tranquillo Barnetta, Gelson Fernandes - Paulo Ferreira, Jorge Ribeiro, Fernando Meira, Miguel

Sędzia: Konrad Plautz (Austria)

Szwajcaria: 18. Pascal Zuberbuehler - 5. Stephen Lichsteiner (84. min - 13. Stephane Grichting), 20. Patrick Mueller, 4. Philippe Senderos, 3. Ludovic Magnin - 19. Valon Behrami, 15. Gelson Fernandes, 8. Gokhan Inler, 22. Johan Vonlanthen (61. min - 16. Tranquillo Barnetta) - 10. Hakan Yakin (86. min - 7. Ricardo Cabanas), 12. Eren Derdiyok

Portugalia: 1. Ricardo - 13. Miguel, 15. Pepe, 3. Bruno Alves, 2. Paulo Ferreira (41. min - 14. Jorge Ribeiro) - 17. Ricardo Quaresma, 5. Fernando Meira, 18. Miguel Veloso (71. min - 10. Joao Moutinho), 6. Raul Meireles, 19. Nani - 23. Helder Postiga (74. min - 9. Hugo Almeida)